Peter Kalmus v Open Gallery predstaví Hranice tolerancie


Nadácia – Centrum súčasného umenia a Nadácia otvorenej spoločnosti pozývajú na výstavu Petra Kalmusa Hranice tolerancie s podtitulom Peter Kalmus prezentuje Bielu vranu.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 15.12. 2016 o 18.00 v Open Gallery na Baštovej 5.

Peter Kamlus: Hranice tolerancie
od 16.12.2016 do 18.1.2017
otvorené každý pracovný deň od 14:00 do 19:00

Umelec Peter Kalmus sa kontinuálne venuje angažovanej umeleckej tvorbe, ale aj občianskym aktivitám. Je ráznym odporcom akejkoľvek totality a v jeho tvorbe sa prelínajú živelné akcie s politickým protestom a dlhodobé umelecké projekty vznikajúce aj niekoľko rokov ako napríklad pamätník holokaustu. Za svoju umeleckú prácu Kalmus získal v novembri Cenu za spoločensky angažované umenie, ktorú udelila NCSU a NOS-OSF. Ako prvý laureát ocenenia predstaví 15. decembra v Open Gallery nové dielo  vytvorené priamo pre túto výstavu. Kurátorkou výstavy je Lenka Kukurová.

Výstava Hranice tolerancie bude prezentovať skutočnú tvár 12 „osobností“ z radov stany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Dielo „12 apoštolov“ vzniklo na základe blogov Jána Benčíka, ktorý sa svojou investigatívnou prácou pustil do demaskovania prívetivej tváre ĽSNS. "Ak práve v tomto ročnom období padá čistý a biely sneh, je to absolútne normálne a prirodzené. Ak práve v tejto dobe Kotlebovi poslanci NR SR majú za cieľ čisté a biele Slovensko, ide jednoznačne o fašizmus. Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli vystaviť výber z blogov Bielej vrany Jána Benčíka," hovorí k výstave Peter Kalmus. Počas vernisáže 15.12. sa o 18:30  tiež bude konať diskusia s oboma laureátmi dvoch dôležitých občianskych ocenení z roku 2016 – Petra Kalmusa a Jána Benčíka, držiteľa ceny Biela vrana pre za občiansku statočnosť (udeľovaného občianskymi združeniami Aliancia Fair-play a VIA IURIS).

 

Projekt realizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia vďaka Fondu na podporu umenia a Nadácie otvorenej spoločnosti.